Kérjen Időpontot Még Ma Gyermekének! ⬆️

Kattintson a Telefonszámra és keressen minket bátran kérdéseivel: 06204544345

Gyermekfogászatunkon a kicsik mosolya mindig az első! Szakértő gondoskodással, barátságos környezetben és fájdalommentesen tesszük kellemes élménnyé a fogorvosi látogatást, amely végén Bátorság Oklevelet 📜 és egy kis Meglepetést 🎁 is kapnak! 

Gyermeke szorong a tűszúrástól? Ne aggódjon, mert előtte választható gyümölcs ízű 🍓
🍒🍍 érzéstelenítő gélt alkalmazunk, így a szuri szinte észrevétlen marad! 

A fogbarázda a kisőrlő és nagyőrlő fogak rágófelszínén a csücskök között található. Ha a barázda túl mély, akkor nehezen tisztán tartható, így könnyen és észrevétlenül elkezdődhet a szuvasság. Ezt az állapotot előzzük meg a barázdazárással. A barázdazáró anyag segítségével ezeket a természetes zugokat feltöltjük, így meg tudjuk akadályozni, hogy a baktériumok megtelepedjenek benne. A beavatkozás egyáltalán nem fájdalmas és rövid ideig tart. Így ideális fogorvoshoz szoktató kezelés.

Hogyan történik?

- A fog felszínét alaposan megtisztítjuk, leszárítjuk és előkezeljük, hogy még jobban megtapadjon az anyag, majd feltöltjük a barázdákat.

- A barázdazáró anyag fehér színű, így nem kell tartani annak láthatóságától. Fluoridot tartalmaz, így még inkább elősegíti a fog védelmét a későbbi szuvasodások ellen.

- Kiterjesztett barázdazárás. Inkább felnőtteknél van jelentősége, mikor a barázdában elszíneződés jelenik meg és kétséges, hogy elkezdődött e a fogszuvasodás.

- Egy nagyon kis fúróval feltárjuk a barázdát, nagyon kis mélységben fúrunk, így feltárás csak a zománcban marad. Majd a teljesen egészséges részt feltöltjük.

Mikor végezzük?

A legideálisabb időpont, mikor a kis-és nagyőrlő fogak előtörnek (6-8 éves kor). Érdemes még elvégezni az eljárást, ha kevesebb, mint 3 éve törtek elő a fogak.

Kiknek javasolt?

- Akiknek a maradófogaik rágófelszíne mély, így nehezebben tudják tisztítani.

- Azoknál a gyermekeknél, akiknél intenzív tejfogszuvasodás zajlott.

- Amikor a maradófogon szuvasodásra gyanús jel látható.

- Xerostomiában szenvedőknél (csökkent a nyál mennyisége).

Ha már kialakult a tejfog szuvasodása, mi így végezzük a tejfog tömését:

  • - Elmondjuk a gyermeknek a beavatkozás lényegét, csak amennyi feltétlenül szükséges.
  • - Megmutogatjuk neki a műszereket.
  • - Minél gyorsabban és fájdalommentesen elvégezzük a kezelést.
  • - A tejfogak tömése történhet érzéstelenítésben vagy nélküle, ezt egyénileg döntjük el a gyermeket ismerve a szülő beleegyezésével.
  • - Fontos, hogy a szülők is segítsék a kezelés menetét. Beszéljenek a gyermekkel, álljanak mellette, dícsérjék őket, de szükség szerint legyenek szigorúak.
     

A tejfogak szerkezete más, mint a maradó fogaké. Nagyobb a fogbélüreg, a zománcréteg pedig vékonyabb. Így a szuvasodás terjedése sokkal gyorsabb, mint a maradó fogak esetében. Gyermekkorban ezért kiemelten fontos a jó szájhigiéne, a helyes táplálkozás és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés. Ha kialakul a szuvasság, minél hamarabb szükséges annak ellátása, mivel a tejfogak hosszú ideig a szájban vannak, illetve az áttörő maradó fogak épségét is befolyásolja a szuvas tejfogak jelenléte. A panaszok a maradó fogakéval megegyezőek, hideg-meleg érzékenység, érzékenység az édes ételekre, italokra, illetve fájdalom egyaránt előfordulhat.

A tejfogak ellátását az elváltozás méretétől függően érzéstelenítésben vagy anélkül végezzük. Az eljárás során a szuvas felületet jól tisztíthatóvá tesszük fúrással, majd behelyezzük a tömőanyagot a fogba. Tejfogak ellátásakor nem használhatunk minden olyan anyagot, amelyet a maradó fogak ellátásakor, mert azok károsíthatják a fogbelet. Leggyakrabban üvegionomer cementet alkalmazunk, melynek színe fehér. Ennek a típusú tömőanyagnak nagy előnye, hogy folyamatosan fluoridot ad le a fog felé, így védve a tejfogat a fogváltás befejeztéig.



A tejfogban a szuvasodás lehet olyan nagymértékű, hogy az a fogbél gyulladásához vagy elhalásához vezet. A környezetében gyulladás, duzzanat jön létre. A kezelés során megnyitjuk a fogat, kitisztítjuk és addig nyitva hagyjuk, amíg a panaszok el nem múlnak. Amikor a duzzanat elmúlt egy speciális, tejfog gyökértömésére alkalmas anyagot helyezünk a fogba és ideiglenesen zárjuk azt. Ha egy-két héten át nincsenek panaszok, elkészülhet a végleges tömés.

Időpontot kérek