Kérj Időpontot Még Ma! ⬆️

Kattints a számra és keress minket bátran kérdéseiddel: 06204544345

Foghúzásainknál és Szájsebészetünkön a kényelmed és biztonságod a legfontosabb! Empatikus szakembereink gondoskodnak róla, hogy a beavatkozások fájdalommentesek legyenek, és a lehető legkíméletesebben történjenek.

Ne aggódj, szakképzett orvosaink sokéves tapasztalattal és kiemelkedő szakértelemmel segítenek átvészelni a nehezebb pillanatokat is, maximális odafigyeléssel! ❤️ 








A fogorvosok manapság a végsőkig küzdenek egy-egy fog megmentéséért, melyben segítségükre vannak a professzionális tömőanyagok és a precíz gyökérkezelő eszközök is. Ám egy kiterjedt szuvasodás, vagy egy alászuvasodott tömés a gyökérkezeléssel együtt olyan mértékű foganyag veszteséggel járhat, hogy a fog koronájából nem marad semmi, amit megmenthetnénk. Ebben az esetben a fog megtartása nem lehetséges és elkerülhetetlenné válik a foghúzás.


Milyen esetekben ajánlott a foghúzás?

Tüneteket okozó fog eltávolítására akkor kerülhet sor, ha azt a fogorvos már nem tudja megmenteni. Bizonyos esetben a kínzó tünetek is csak így szüntethetők meg, de aggodalomra ilyenkor sincs ok, hiszen a modern fájdalomcsillapításnak és a profi szájsebésznek köszönhetően gyors és fájdalommentes a kezelés.

3 fő érv az foghúzás mellett:

- A foghúzás teljesen fájdalommentes!
- Tapasztalt szájsebészeink, olyan módszereket alkalmaznak, amivel foghúzás után gyors a gyógyulás, valamint kicsi a szövődmények kialakulásának esélye.
- Hatékony és esztétikus fogpótlásokkal helyettesítjük az eltávolított fogakat.

A súlyos szuvasodáson túl, – amely olyan mértékben pusztítja le a fogat, hogy az már nem menthető-, léteznek egyéb okok is egy-egy fog eltávolításra, például, ha a mosoly esztétikuma érdekében történik a beavatkozás. 

Ilyenek lehetnek például:

- A szám feletti fogak eltávolítása, melyek zavarják a helyes fogrendet.
- Rossz helyen nőtt vagy állcsontban maradt, elő nem tört fog pl.: bölcsesség fog.
- Olyan tejfogak, melyek a fogváltáskor sem pottyannak ki és akadályozzák a maradó fog előtörését.
- Fogszabályozó kezeléshez szükség lehet egy-egy fog eltávolítására, hogy rendezett fogazatot kapjunk végeredményként.

A fentieken kívül, olyan fogak eltávolítására is szükség lehet, melyek gócként terhelik a szervezetet. Góckutatásra és foghúzásra lehet szükség például, ha protézis beültetés előtt állunk, vagy egy gócbetegség súlyos tüneteit tapasztaljuk.

Az összes meglévő fogunk közül a bölcsességfog eltávolítása az, amelyik talán több előnnyel jár, mint amennyi haszna van a fognak.


A bölcsességfog műtétet számos indok támaszthatja alá:

- Ha a fog előtörése akadályozva van, a szomszédjának feszül, fájdalmat okoz.
- Legutolsó fogként nagyon nehéz a tisztán tartása, így gyorsan elromlik.
- Korlátozott szájnyitás mellett, lehetetlenné válik a fogászati kezelések elvégzése.
- Ha a rágópárja nem nőtt ki, akkor a rágásban sem játszik szerepet.
- A bölcsesség fogak körül gyakran alakul ki tasak a ráboruló íny vagy a hátsó felszínének elérhetetlensége miatt, ez pedig súlyos és fájdalmas gyulladást idéz elő.

Mire számíthatunk foghúzás nélkül?

A foghúzás jelentősége manapság már nem csak abban áll, hogy megszabaduljunk a fogfájástól, vagy egy elromlott fogtól. Egy foghúzás kapcsán azt kell mérlegelni, hogy hosszú távon milyen fogazatot szeretnénk, vagyis a vágyott esztétikai és szájhigiéniai cél érdekében hajlandóak vagyunk-e a beavatkozáson átesni.

- A menthetetlen fogak könnyen elronthatják, megfertőzhetik a szomszédokat, ami miatt feleslegesen is több fogtól kell majd elbúcsúznunk.
- Azok a fogak, amelyek akadályozzák a torlódás felszámolását, a sikeres fogszabályzó kezelést, még az otthoni fogtisztítást is megnehezítik. Ínygyulladásra és gyors fogszuvasodásra számíthatunk, ráadásul az esztétikai problémák is velünk maradnak.
- Egy nehezen tisztítható bölcsesség fog folyamatos gondot okoz a gazdájának, ráadásul könnyen góccá alakulhat. A góc pedig test szerte kellemetlen tünetekkel jár, pl.: bőrproblémák, hajhullás, ízületi gondok, szervi panaszok…stb.

Foghúzás nélkül tehát maradnak a nehézségek, az állandó fogproblémák, marad a mosoly takargatása és az önbizalomhiány.

Milyen típusú foghúzások léteznek?

Általában a frontfogakkal gyűlik meg a legkevesebb baja fogorvosainknak. A legnagyobb nehézséget – amelyek eltávolítása akár komplikációval is járhat – az őrlőfogak és a leghosszabb gyökérrel rendelkező szemfogak jelentik.

A foghúzás fajtái:

- egyszerű
- nehezített
- és műtéti


A foghúzás előkészületei:

Ahhoz, hogy egy foghúzás a legkevesebb kellemetlenséggel járjon, egy alapos vizsgálat kell, hogy azt megelőzze.

A következők feltétlenül szükségesek a foghúzás előtt:

- A beavatkozás előtt mindenképpen szükséges egy panoráma röntgenfelvétel a beavatkozás tervezéséhez. Fontos, hogy lássuk az eltávolítandó fog és a szomszédos fogak viszonyát, felső fog esetén az arcüreg érintettségét, alsó fog estén pedig az idegcsatorna elhelyezkedését. Az elő nem tört bölcsességfogakról még pontosabb képet adhat egy 3D CT felvétel.

- Az egészségi állapot is nagyon pontos leírást igényel, különös tekintettel a krónikus betegségekre, a rendszeresen szedett gyógyszerekre, a véralvadásgátló készítményekre, sugár-, vagy kemoterápiás kezelésre. Egy legyengült immunrendszer esetén pedig nehezebb gyógyulással kell számolni.



Az egyszerű és nehezített foghúzások menete:

A helyi érzéstelenítő injekció beadását egy érzékenységet csökkentő gél bemasszírozásával tesszük elviselhetőbbé, a beavatkozásokat pedig olyan kíméletesen végezzük el, hogy az a gyógyulási időszakban se okozzon kellemetlenségeket.

A kezelések közben folyamatosan figyeljük az állapotodat.

Szükség esetén kézjelekkel kommunikálhatsz velünk, így néhány egyszerű mozdulattal azonnal jelezheted, ha egy kis szünetre van szükséged.
A cél nem az, hogy kapkodjunk, hanem hogy a lehető legkevesebb kényelmetlenségnek tegyünk ki téged.


A műtéti foghúzások menete:

A műtéti foghúzáshoz steril körülményeket teremtünk és steril eszközöket használunk. 

A helyi érzéstelenítő injekció beadását egy érzékenységet csökkentő gél bemasszírozásával tesszük elviselhetőbbé, a beavatkozásokat pedig olyan kíméletesen végezzük el, hogy az a gyógyulási időszakban se okozzon kellemetlenségeket.

Műtéti eltávolításkor az orvos az ínyen egy lebenyt készít, hogy nagyobb rálátása legyen a fogra és/vagy az állcsontra.

Ma már professzionális sebészi készüléket és speciális fúróeszközt használunk a fog állcsontból való „kiszabadítására”, azaz a feltárásra, hogy minél kíméletesebb legyen a beavatkozás. Ez nemcsak gyorsabb, de sokkal kisebb traumát is jelent a csontnak. 

A feltárt fog kiemeléséhez pedig már ugyanazokat az eszközöket használják, mint normál húzás esetén, tehát előkerülhet a fogó, vagy az emelő is.

A sebszéleket – a vérzés elállítása után – szakszerűen egyesítik, azaz néhány öltést kap a terület, hogy a nyílt csontseb gyorsabban és komplikáció mentesen gyógyuljon.

A varratszedésre 7-10nap után kerülhet sor.